FRITIDSHOLD

Kurser:
Ugedag:
Eftermiddagshold
Navn
Alder
Sted
Ugedag
Art Attack
7. klasse og op
Brobjergskolen, atelieret
mandag
Grundhold i billedkunst, Ellevangskolen
3.-6. klasse
Ellevangskolen, Billedkunstlokalet
mandag
Tegneserie 2.-5. klasse
2.-5. klasse
Brobjergskolen, medierummet
tirsdag
Billedværksted, Beder Skole
2.-7. klasse
Beder Skole, Formningslokale 25
tirsdag
Tegning 7. klasse til 3.g
7. klasse - 3.g
Brobjergskolen, atelieret
tirsdag
Forfatterforløb 12-15-årige (efterår 2017)
12-15 år
Lokale 301, Brobjergskolen
tirsdag
Grundhold i billedkunst, Frederiksbjerg skole (efterår 2017)
2.-5. klasse
Frederiksbjerg skole, Kreativt værksted
tirsdag
Grundhold i billedkunst, Strandskolen
3.-6. klasse
Strandskolen, Formningslokalet
tirsdag
Grundhold i billedkunst, Virupskolen
3.-6. klasse
Virupskolen, Formningslokale 01
onsdag
Grundhold i billedkunst 3-.6. klasse, Brobjergskolen
3.-6. klasse
Brobjergskolen, atelieret
onsdag
Grundhold i billedkunst, Mårslet skole (efterår 2017)
2.-5. klasse
Mårslet skole, Billedkunstlokalet
onsdag
Tegneserie 6. klasse og op
6. klasse og op
Brobjergskolen, medierummet
torsdag
Billedværksted, Hasle Skole (Efterår 2017)
3.-6. klasse
Hasle Skole, Billedkunstlokalet
torsdag
Grundhold i billedkunst 6. klasse og op, Brobjergskolen
6. klasse og op
Brobjergskolen, atelieret
torsdag
Billedværksted, Strandskolen
2.-7. klasse
Strandskolen, Formningslokalet
torsdag
Forfatterforløb 16-20-årige (efterår 2017)
16-20 år
Lokale 301, Brobjergskolen
torsdag
Billedværksted, Skødstrup Skole (Efterår 2017)
1.-4. klasse
Skødstrup Skole, Billedkunstlokalet (Design-Lab)
torsdag
Talentlinje 1. år
16-22 år
Brobjergskolen, atelier og medierum
onsdag
Talentlinje 2. år
16-22 år
Brobjergskolen, atelier og medierum
onsdag
Talentlinje 3. år
16-22 år
Brobjergskolen, atelier og medierum
onsdag
Arkitektur for unge
7. klasse - 3.g
Brobjergskolen, atelieret
torsdag
Tegning for unge
14-20 år
Brobjergskolen, medierummet
mandag
Art Space
6.-9. klasse
Brobjergskolen, atelieret
mandag
Weekendhold
Navn
Alder
Sted
Ugedag
Skriveværksted
9-13 år
Lokale 301, Brobjergskolen
lørdag
Tegnelørdag for børn og forældre 28/10
Børn fra 6 år og opefter ifølge med en voksen
Brobjergskolen, atelieret
lørdag
Keramiske krukkedyr
6 år og opefter ifølge med en voksen
Brobjergskolen, atelieret
lørdag
Vi tegner dyr på Naturhistorisk Museum
Børn fra 7 år og opefter ifølge med en voksen
Naturhistorisk Museum
søndag
Tegnelørdag for børn og forældre 25/11
Børn fra 6 år og opefter ifølge med en voksen
Brobjergskolen, atelieret
lørdag
Sæt tryk på familien
Børn fra 7 år og opefter ifølge med en voksen
Brobjergskolen, atelieret
lørdag
Animationsfilm for hele familien
Børn fra 7 år i følge med en voksen
Brobjergskolen, medierummet
lørdag
Feriehold
Navn
Alder
Sted
Ugedag
Landskabets tegn - bylandskabet
9-15 år
Brobjergskolen, atelieret
mandag
Filmworkshop
12-15 år
Brobjergskolen, medierummet
mandag
Vi tegner på Antikmuseet, vinterferien 2018
9 år og opefter
Antikmuséet
mandag
Lærerkurser

 

Læs mere om rabatmulighederne på siden Betaling.

AARHUS BILLED-OG MEDIESKOLE | Frederiks Allé 20A | 8000 Aarhus C | 86202237 | 86202223 | post@aarhusbilledogmedieskole.dk